בית / חלומות / העצמי האידיאלי

העצמי האידיאלי.
                         

.

 

שלח 🡐

העצמי האידיאלי שלכם:

האישיות הבריאה בתפקודה המרבי. הורניי טוענת כי העצמי האידיאלי התפקוד המיטבי של האישיות, הוא כשיש לאדם הערכה ריאלית וגמישה של יכולותיו, תכונותיו, וכישוריו. לאותו אדם יש את היכולת להסתגל למציאות ולהשתלב בתוכה באופן גמיש. זה הולך בד בבד עם המושג של יונג לגבי אחדות הניגודים. הורניי דיברה על כך שלאדם יש תפיסה קוהרנטית של האישיות- תחושה של אחדות ושלמות של האישיות- האדם מסוגל לתפוס את הדבר המורכב הנקרא עצמי ולעשות בו סדר תוך הצגת תמונה שלמה והגיונית. המטרה היא שבסופו של דבר העצמי הממשי יהיה קרוב ככל הניתן לעצמי האידיאלי. משמע, שמה שהאדם הוא באמת יהיה כמה שיותר קרוב למה שהוא חושב שהוא צריך להיות. אם האדם יחיה בתחושה תמידית שהוא צריך להיות משהו גדול והוא רחוק, הוא אף פעם לא מסופק ואין לו ערך עצמי בריא ויציב, אבל אם יש לו תחושה שמה שהוא זה קרוב מאוד למה שהוא יכול כאדם אז התחושה נותנת את תחושת היציבות לאני העצמי האידיאלי המסתגל בצורה טובה. הורניי מכוונת לרעיון שבו האדם לא צריך להיות הכי טוב שאפשר, אלא צריך להיות הכי טוב שהוא יכול להיות.

מה קורה עם אלו שלא מצליחים, אם אלה שמרגישים שהם לא מצליחים וצריכים להיות יותר טובים? מה קורה במצב שהאדם לא מרגיש ככה? ושואף להיות עצמי מושלם ודמיוני?i-am-461804_640

Tyranny of the should:

” שלטון של ה אני צריך להיות”- חוסר יכולת ליצור תחושת עצמי ריאלית ואחידה- שואפים לעצמי מושלם ודמיוני. תחושה של חוסר מושלמות וחוסר יכולת לקבל את עצמי כפי שאני ואני שואף להיות משהו אחר, הקיים רק בדמיוני. הוא לא באמת ריאלי ומציאותי או מקום שאני צריך ללכת אליו, זה דבר היושב לי בראש ואני כאדם לא אגיע אליו, לכן זה יגרום לי להרגיש שאני חייב כאדם להיות הכי טוב שאני יכול בכל דבר שאעשה, ואף פעם אני לא מוצא מעצמי או ממה שאני משיג. גם אם אשיג ואצליח, כאדם כזה, הסכנה היא שמישהו אחר יצליח יותר ממני, או שפתאום זה יתערער והתמונה המושלמת שציירתי לעצמי מתחילים להיות בה סדקים, ובכל סדק קטן מציף אצלי את אותו חרדה וחוסר ביטחון, כאחד מהטיפוסים האלה שמאופיינים באישיות נוירוטיות של חרדה וחוסר ביטחון. כלל מנגנוני ההגנה מטרתם להתגבר באופנים מלאכותיים על אותה תחושה של חוסר ביטחון שהייתי צריך להתגבר עליה. הצורך הזה ליצור תמונה אידיאלית של העצמי יהווה דבר שברירי- כמשענת קנה רצוץ- כל סדק קטן יחזיר אותי אחורה. לאן?לילדות למקום שבו הכול התחיל.

 .
                         

.

 

שלח 🡐

אולי יעניין אותך גם

ברכה

.                         .  phone firstname ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *.
                         

.

 

שלח 🡐
close-link.
                         

.

 

שלח 🡐
close-link