בית / חלומות / התפתחות פסיכוסקסואלית והקשר שלה לחלומות.

התפתחות פסיכוסקסואלית והקשר שלה לחלומות..
                         

.

 

שלח 🡐

התפתחות פסיכוסקסואלית:

פרויד היה הראשון שידגיש את ההיבטים ההתפתחותיים של האישיות של האדם ואת עיקר תפקידן העיקרי של שנות הינקות בעיצוב יסודותיו ואישיותו של האדם הבוגר.

על פי השקפתו של פרויד “הילד הוא אביו של האדם”

חמישה שלבים למודל:

  1. הפוקוס הפיזי: משקף את הדגש של פרויד שמחבר בין גוף ונפש, לכל שלב יש איזור בגוף שבו האנרגיה מסופקת והסיפוק מושג.
  2. תמה פסיכולוגית- הנושא הפסיכולוגי שמאפיין את אותו שלב, קשורה לפוקוס הפיזי ולדרישות שמופעלות על הילד ע”י העולם החיצוני ככל שהוא גדל.
  3. הדפוס המבוגר: דפוס מבוגר של תכונות שקשור לפיקסציה של שלב מסוים, הרעיון שעומד מאחורי זה הוא שפרויד טען שמה שמתרחש בילדות משפיע עלינו בהמשך החיים, משמע שאם אני נמצאת בשלב השלישי ויש לי בעיה מסוימת באותו שלב, זה ישפיע עלי גם בהמשך החיים, באופן שקשור למה שמתרחש בשלב השלישי.

2 דברים שעלולים להתרחש במהלך ההתפתחות:

  1. קיבעון- עצירה באחד משלבי ההתפתחות, לדוגמא עברתי את השלב הראשון והשני ובשלב השלישי משהו השתבש, מבחינה נפשית נשארתי תקועה בשלב השלישי.
  2. רגרסיה- נסיגה לשלב קודם בהתפתחות.

השלבים הפסיכוסקסואלים:

שלב אוראלי: מגיל 0 עד שנה וחצי- בשלב הזה האנרגיה הנפשית מרוכזת בפה- התינוק שנולד הוא חסר אונים לחלוטין להבדיל מבעלי חיים, הדבר היחיד שהוא יודע לעשות טוב זה לינוק.

השד מבחינת התינוק זו שלוחה שלהם ולכן הסיפוק של הרעב וקבלת החיבה מעורבבים ביחד בזמן המציצה. התינוק חוקר את העולם שלו באמצעות הפה ומוצץ את האצבע בכדי לשחרר מתח.

פרויד טען שאישיות שנוצרת מקיבעון בשני הקצוות היא אישיות אוראלית- אם מצד אחד נותנים לילד להכניס הכל לפה או עוצרים אותו ולא נותנים לו בכלל, אז תתפתח אישיות אוראלית, אנשים שמעשנים, חייבים משהו בפה.

baby-164897_640

שלב אנאלי: מגיל שנה וחצי עד גיל שלוש- העולם מצפה מהילד לשלוט ברגשותיו ובמעשיו עד לרמה מסוימת, משמע כשאנחנו מדברים על ילד בגיל שנתיים, יש לסביבה ציפייה מהילד שיתנהג כמו שצריך, כל העניין בגיל הזה הוא ללמד את הילד להתאפק, בנקודה הזו מתחיל להתפתח מבנה פסיכולוגי חדש- האגו.

המוקד הפיזיולוגי בשלב זה הוא פי הטבעת.

הדרישה העיקרית בשלב הזה מהילד היא צייתנות, זה הגיל שבו הילד מתנסה בעולם.

קיבעון- האישיות שתיווצר תהיה אישיות אנאלית- אישיות מחזיקה, אנשים עצורים, נוקשים, קפדניים.

 

שלב פאלי: מגיל 3 עד גיל 7: השלב הכי משמעותי בתיאוריה שלו, השלב עם עיקר הדרמה.

לטענת פרויד השלב הזה מתחיל עם ההבנה שבנים ובנות זה לא אותו דבר, בעיקר מבחינת מראה חיצוני, ההבנה הזו מניעה את ההתפתחות הפסיכולוגית עד גיל 7, האזור הפיזי שיש בו התמקדות הוא הpenis-וזאת עבור שני המינים.

*פרויד אמר שהסיפורים של המיתולוגיה היוונית הם סיפורים שמפתחים את האנושות- אחד הסיפורים שהוא הכי אהב היה הסיפור על אדיפוס המלך- מדובר על מלך לאוס ואשתו המלכה שחיים ביוון העתיקה, המלך שומע נבואה שאומרת שבעתיד הוא ייהרג ע”י בנו, המלך מאוד נלחץ וברגע שהילד נולד הוא שולח רועה כדי להרוג את הילד, הרועה מרחם עליו ולא הורג עליו, אנשים זרים לוקחים את אדיפוס ומגדלים אותו כאילו היה שלהם, אדיפוס לא יודע שהוא נסיך, יום אחד אדיפוס יוצא למסעות מסביב לעולם ונתקל בשיירה ומתפתחת ביניהם קטטה, אדיפוס מתוך הגנה עצמית הורג את אבא שלו, כאן הנבואה התחילה להתגשם, הוא ממשיך בנדודיו ומגיע לממלכה, מחפש מקלט, פוגש את המלכה שביגונה היא מתאהבת באדיפוס ומתחתנת אתו. בסופו של עניין, הוא נושא לאישה את אימו, באיזשהו שלב מגיע נביא שמגלה לאדיפוס את כל הסיפור.

לטענת פרויד כאשר ילד מגיע לגיל 3-4 הוא מתאהב באימא שלו, ומפתח פנטזיות של כיבוש האם, לא מדובר על כיבוש מיני אלא ממקום שאימא שלי והיא רק שלי ולא של אף אחד אחר, אבל יש מישהו שמפריע, האבא, לטענת פרויד הילד רואה באביו מתחרה על אהבת אמו ומתעורר בו כעס כלפי האב.

הדבר קצת יותר מסובך לילד כיוון שהדמות של האבא נתפסת כדמות מאוד חזקה, התינוק מפחד מענישתו של האבא.

 

הקשר לחלומות:

לעיתים הילד חולם על האם בהקשרים מיניים, אך לרוב הוא ידחיק זאת. במיוחד בשלבים מאוחרים יותר.

 .
                         

.

 

שלח 🡐

אולי יעניין אותך גם

ברכה

.                         .  phone firstname ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *.
                         

.

 

שלח 🡐
close-link.
                         

.

 

שלח 🡐
close-link