בית / חלומות / טבלת השוואות בין ניתוח חלומות של יונג ופרוייד
השוואת ניתוח חלומות

טבלת השוואות בין ניתוח חלומות של יונג ופרוייד.
                         

.

 

שלח 🡐

 לפניכם טבלה שבה נערכו השוואות בין קארל יונג לזיגמונד פרויד באשר לניתוח חלומות:

פרויד

יונג

אגו

 

 

 

 

האגו – אותו אגו המחבר אותנו אל עבר המציאות.   חשיבה רציונלית מידתית,חשיבה לוגית, שיבה פרקטית. העיקרון שמניע אותנו הוא עיקרון המציאות. היכולת שלנו לדחות סיפוקים. אנו יכולים לשלוט במנגנוני ההגנה שלנו.

 

 

 

החלק המודע באישיות שלנו כולל בין היתר את המחשבות והעמדות שלנו אל מול הסביבה.

לא מודע

רעיונות ובעיקר ורגשות אשר לא מקובלים עלינו. בעיקר כל דבר שאינו  חלק מההכרה, תכנים מסויימים שקשה לנו להתמודד עמם ובעיקר אנו מהסים להדחיק אותם. הלא והתת מודע מגיע לידי ביטוי דרך פליטות פה אקראיות או קולמוס, זיגמונד פרויד ציין שכל פליטות הפה שלנו אינן באות במקרה. דרך אסוציאציות חופשיות, ניתוח חלומות (לזיגמונד פרויד זוהי דרך המלך אל הלא מודע), סימפטומים נוירוטיים (חרדות, פוביות, לחצים), תכנים פסיכוטיים. אנשים שמדמיינים קולות, הזיות… הפסיכוזההיא גילוי של הלא מודע.  

 

 

 

 

 

לא מודע אישי – זיכרונות של האדם. אצל יונג הלא מודע הוא לא רק על חוויות מהעבר, אלה גם מההווה והעתיד. יש לאדם בלא מודע ידע על מה שיקרה בעתיד. פוטנציאל שטמון באדם שהוא לא מודע ויכול לקבל ביטוי בעתיד.

לא מודע קולקטיבי – מבנה מולד המכיל בתוכו חוויות משותפות לגזע האנושי. בא לידי ביטוי בדת, טקסים, היסטוריה וכ”ו. תכנים אוניברסליים, הביטוי תלוי בתרבות ובמקום שבו אדם גדל. עובר בתורשה ומושרש כנטייה מולדת. כולל ארכיטיפים בעלי משמעות אוניברסלית.

 

 

השוואת ניתוח חלומות  

 

 

האיד – גוששל יצרים. העיקרון המניע עיקרון העונג, לקבל סיפוק כאן ועכשיו. ללא הגיון, ללא סיבתיות, אין יחס לגודל או למרחק. לפי פרויד התינוק כולו איד. מצוי כולו בלא מודע. מאוזן על ידי האגו.  

 

 

 

 

Shadow – ארכיטיפ חזק מאוד. אחראי על הדחפים החייתים ועל המחשבות והרגשות הלא מקובלות שלנו. מאוזן על ידי הפרסונה ונמצא במאבק תמידי איתה.

 

 

 

 

 

ליבידו

דחפים מרכזיים הם הדחפים המיניים. אלו לחצים שמופעלים דרך חלקי גוף שונים שיש צורך להיפטר מהם. האנרגיה המפעילה את הדחפים האלו היא הליבידו.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אנרגיית חיים כללית הנובעת משאיפות ומשאלות של אדם. יונג ייחס חשיבות לאנרגיה בתהליכי חשיבה ורגש. עקרון ההופכיות – כל דבר אצל האדם נמצא יחד עם הניגוד שלו. לכל משאלה יש את המשאלה הנגדית לה. אין טוב בלי רע. הנגדיות הזאת יוצרת את הליבידו. עיקרון שיווי משקל – האנרגיה זזה מצד לצד בין הקטבים ההופכיים, לשיווי משקל בין הדברים.

עיקרון הentropy – נטייתם של ההפכים להתמזג ולדעוך בסוף. שמגיעים לאיזון, האנרגיה נרגעת.

 

 

 

 

חלומות

 

חלום מראה על משהו מאוד פעיל וסוער בנפש. חלומות אינם מקריים, לכל חלום יש משמעות. החלום ממלא שני תפקידים: שומר שינה, בזמן שאנחנו ישנים האגו פחות עומד על המשמר ואז יש התעצמות של הלא מודע, החלום מאפשר מיזוג של הדברים. הגשמת משאלות לא מודעות – כל מיני דחפים שאנחנו לא בקשר איתם והם באים לידי ביטוי בחלומות.

חלומות לא קשורים רק לעבר אלה גם לעתיד, ביטוי לדברים שעוד לא קרו. החלום עוזר לנו להגיע להרמוניה, מגשר בין המודע ללא מודע. דרך זה נוצר איזון טוב יותר. החלום מדבר בשפת הסמלים והדימויים.

טיפול

תפקיד המטפל הוא לעשות פרשנות לחלומות. פרויד היה אומר למטופליו לכתוב את חלומותיהם ולאחר מכן היה מפרש אותם.  

 

יונג היה עושה אמפליפיקציה (הגברה), להבליט ולהעצים את הקשרים בין הסמלים בחלום והתוכן האישי בתוך הקונטקסט התרבותי אוניברסלי.

 

https://youtu.be/x1rXNchgqi8

 .
                         

.

 

שלח 🡐

אולי יעניין אותך גם

ברכה

.                         .  phone firstname ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *.
                         

.

 

שלח 🡐
close-link.
                         

.

 

שלח 🡐
close-link