בית / חלומות / פרויד, חלומות ואישיות

פרויד, חלומות ואישיות.
                         

.

 

שלח 🡐

פסיכולוגיה של האישיות והחלומות:

2.אסוציאציות חופשיות: השיטה הראשונית של פרויד, זיהה מילים מסוימות שיש בהן משמעות פנימית עבור המטופל.

  1. ניתוח חלומות\ יצירות אומנות: יש דעה שאומרת שכשאנחנו ישנים אז ההגנות שלנו ישנות גם כן, ומה שקורה בחלום משקף את מה שקורה בלא מודע, פרויד הוכיח זאת בטענה שרובנו שוכחים את החלום דקה אחרי שאנחנו מתעוררים וזו הדרך של הלא מודע.

יצירות אומנות: דרך טובה להוציא את התכנים שחבויים דרך יצירת האומנות (שירים, פסלים, ציורים וכו’…) ברגע שזה באומנות זה מקבל לגיטימציה ללא מודע.

לדוגמא: ניתוח ציורים של ילדים.

  1. סימפטומים נוירוטים: אנה או- כאבים, שיתוקים וכו’.. הדרך הזו היא לא הדרך הטובה ביותר להביע את הלא מודע, דרך כאבים פיזיים בגוף, כולל הפרעות חרדה, נוירוזה, OCB.
  2. תכנים פסיכוטים: פסיכוזה- איבוד קשר עם המציאות, מבינים אותה בדרך שגויה. הלא מודע התפרץ ונשאר במודע, כל התכנים שנמצאים בלא מודע חופשיים וללא הגנות.

פרויד וחלומות:

פרויד טען שפירוש חלומות אינם מקריים, לכל חלום יש משמעות מסויימת, תמיד חלומות יהיו משהו שקשור אלינו באופן אישי, אין מקריות בחלומות.

המשמעות הזו אינה גופנית אלא נפשית, השינה אומנם גופנית אבל החלום הוא הנפשית (קשר בין גוף לנפש).

בשינה אנחנו עוברים 5 מחזורי שינה, ההבדל בין שלב לשלב זו הפעילות המוחית:

שלב 1: הירדמות

שלב 2: בין לבין

שלב 3: השלב שבו חולמים חלומות: REM (repid eye movment-)הגוף שלנו כמעט משותק לחלוטין אבל העיניים שלנו זזות מאחורי העפעפיים.

שלב 4: כמו שלב 2

שלב 5: שלב ההתעוררות.

מקור החולם הוא בחוויתו של החולם במשך כל חייו, אירועים מהווה ובמיוחד מהיום שקדם לחלום, הרבה פעמים נוטים לחלום על מה שקורה סביבנו ביום יום, פטענת פרויד זה מתקשר באופן בלתי מודע לחוויות מהעבר.

פרויד הלך והרחיק ואמר שבחלום יש הרבה פעמים של סיפוק משאלה שהיא לא מודעת (לדוגמא פיטורים מעבודה לא רצויה, הריגה של אדם), תכנים שבעיקר אנחנו לא מוציאים החוצה, בעלי תוכן אלים\מיני וכו’.. אם לא הוצאתי את הרצונות שלי באופן מודע אחלום.

התכנים הלא מודעים שביסודו של החלום מכילים גורם מאיים, הם נמצאים בלא מודע כי אנחנו מתקשים להתמודד איתם ביום יום.

פרויד קרא לחלומות- דרך המלך אל הלא מודע.

התיאוריה של הדחף האינסטינקטואלי- המודל הדינמי:

לטענתו התיאוריה נבנתה על בסיס הדחף האינסטנקטואלי-דחף.

פרויד טוען שכשאנחנו נולדים יש לנו אנרגיה נפשית, הבסיס המרכזי של אותה אנרגיה נפשית זו אנרגיה מינית, אנרגיה שקשורה לדחפים מיניים, לא מדובר על הפעולה עצמה של הסקס אלא מדובר על הצורך לחוות עונג בכל דרך שהיא.

פרויד אמר שיש איזורים בגוף שמגע בהם כורם לנו לתחושה טובה, לאו דווקא בהקשר המיני, ההנאה הזו היא הנאת החיים, כשהוא דיבר על מיניות הוא דיבר התכוון לחיים, הליבידו שלנו הוא זה שעוזר לנו לחיות, לפעול, להציב מטרות וכו’.. כל אותה אנרגיה מינית שפרויד מדבר עליה היא גם בהקשר של הגוף והיא גם באה בהקשר הנפשי- הכוחות שלנו לעשות דברים. מבחינה אבולוציונית פעולת הסקס נועדה ליצור חיים ולכן הקשר בין המיניות לחיים אצל פרויד הוא קשר הדוק.

פרויד וחלומות

האנרגיה המינית, החיים- ליבידו- היא זו שמניעה אנשים לעשות דברים.

פרויד בהיותו נוירולוג דיבר בהקשר שהאנרגיה הזו נמצאת באיזורים מסוימים, אירוגנים לדוגמא- אברי המין, הפה, הידיים, פי הטבעת- איזורים שקצוות של העצבים ממוקדים שם וככל שאנחנו עוברים את ההתפתחות שלנו אנו עוברים מאיזור לאיזור, כל פעם יש באיזור מסוים התעסקות מסוימת, כלומר: בשלב הראשון כשנולדים,האיזור האירוגני הוא הפה- מוצץ, יניקה. הפעילות הפיזית והרגשית מתמקדת באיזור הזה..
                         

.

 

שלח 🡐

אולי יעניין אותך גם

ברכה

.                         .  phone firstname ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *.
                         

.

 

שלח 🡐
close-link.
                         

.

 

שלח 🡐
close-link